CHAMPS 2019 event predictions
GIRLS
CLASS FOUR
100M
Jounaee Armstrong (Imm)
Kacian Thompson (St C)
Cameo Whyte (Hol)
200M
Taiefa Gowie (Hyd)
Krystal Hoolong (STJ)
Camio Whyte (Hol)
70MH
Habibah Harris (Ste)
Moya Edwards (STJ)
Jada Nembhard (STJ)
Long Jump
Jounee Armstrong (Imm)
Santae Wilson (EdA)
Rohana Sudlow (Hyd)
High Jump
Chloe Palmer (Vere)
Teriann Anderson (STJ)
Justrin Butler (Campion)
4x100M RELAY
Immaculate
St Jago
Holmwood
CLASS THREE
100M
Tia Clayton (EdA)
Tina Clayton (EdA)
Brianna Lyston (STJ)
200M
Tina Clayton (EDA)
Brianna Lyston (STJ)
Tia Clayton (EdA)
400M
Oneika McAnnuff (Hyd)
Rickiann Russell (Hol)
Dayanae Oakley (Clar)
800M
Kishay Rowe (Spal)
Jodyann Mitchell (Hol)
Britana Mullings (Hyd)
1500M
Kishay Rowe (Spal)
Serena Douglas (StC)
Shone Walters (StMH)
80MH
Crystal Crawford (Queens)
Danae Nembhard (STJ)
Kay-Lagay Clarke (STJ)
Long Jump
Serena Cole (EdA)
Kaylagay Clarke (STJ)
Meisha Clarke (Pet)
High Jump
Amniskia Nembhard (Vere)
Malaika Cunningham (Wol)
Terian Caven (Ard)
Discus
Cedricka Williams (Hol)
Shanara Richards (Clar)
Tafeda Wright (STJ)
4x100M RELAY
Edwin Allen
St Jago
Immaculate
CLASS TWO
100M
Kevona Davis (EdA)
Sasheika Steele (Hol)
Brandy Hall (EdA)
200M
Kevona Davis (EdA)
Sasheika Steele (Hol)
Joanna Reid (StJ)
400M
Daniella Deer (Hol)
Garriel Whyte (Hyd)
Rushelle Rowe (MHS)
800M
Rusheda Dwyer (EdA)
Daniellea Deer (Hol
Jessica McLean (EdA)
1500M
Rusheda Dwyer (EdA)
Jessica McLean (EdA)
Aneisha Lawrence (Bell)
100MH
Ackera Nugent (Xlcr)
Crystal Morrison (STJ)
Valecia Williams (Hyd)
Long Jump
Shantae Foreman (Xlcr)
Ackelia Smith (EdA)
Velecia Willams (Hyd)
High Jump
Shantae Foreman (Xlcr)
Nia Robinson (rus)
Daniel Hinds (Xlcr)
Discus
Roxanne Simpson (clar)
Kayla Edwards (STJ)
Kadine Brown (EdA)
Shot Put
Sherene Williams (Ste)
Monifa Edwards (EdA)
Shatanya Chambers (Vere)
4x100M RELAY
Edwin Allen
St Jago
Holmwood
CLASS ONE
100M
Okera Myrie (Pet)
Ashanti Moore (Hyd)
Michae Harriot (Hol)
200M
Okera Myrie (pet)
Ashanati Moore (Hyd)
Michae Harriot (Hol)
400M
Cherokee Young (Hyd)
Janielle Josephs (StA)
Annakay Allen (StC)
800M
Shanique Foote (Pet)
Charoke Young (Hyd)
Kimone Campbell (Spal)
1500M
Kimone Campbell (Spal)
Kayon Green (EdA)
Rebecca Bernadain (STJ)
100MH
Rosalee Cooper (STJ)
Winsome Harris (Ste)
Daszay Freeman (Queen)
Long Jump
Susan Francis (Hol)
Lotavia Brown (EdA)
Rhiana Phipps (Hyd)
High Jump
Lamara Distin (Hyd)
Janique Burgher (EdA)
Rhiana Phipps (Hyd)
Disc us
Marie Forbes (Vere)
Kimone Reid (EdA)
Adrienne Adams (Xlcr)
Shot Put
Marie Forbes (Vere)
Keleisha Shaw (Rus)
Aleisha Shaw (Rus)
4x100MR
Holmwood
St Jago
Edwin Allen
OPEN
400MH
Shaquena Foote (Pet)
Lashana Graham (EdA)
Danielle Brissett (Hol)
2000M Steeplechase
Aneisha Ingram (EdA)
Jameika Mannings (STJ)
Jodyann Campbell (Hyd)
3000M
Kayon Green (EdA)
Aneisha Lawrence (Bell)
Jodyann Campbell (Hyd)
Javelin
Jewel Collins (STJ)
Ashley Duffus (St Cath)
Santorn Rollingford (Hol)
Triple Jump
Akelia Smith (EdA)
Lotavia Brown (Eda)
Lamara Distin (Hyd)
Heptathlon
Marisa Spence (Hol)
Thalia Wilson (Hyd)
Amoy Edwards (EdA)
BOYS
CLASS THREE 100M
Christopher Scott (JC)
Damain Darlington (Fern)
Deandre Daley (HerbM)
200M
Christopher Scott (JC)
Deandre Daley (HM)
Raheem Pinnock (StJ)
400M
Raheim Scott (Rusea’s)
Akeem Weir (KC)
Raheem Pinnock (StJ)
800M
Tevaughn Martin (Bell)
Jaquan Coke (KC)
Alex Taylor (StJ)
1500M
Tevaughn Martin (Bell)
Jaquan Coke (KC)
Alex Taylor (STJ)
Long Jump
Anthony Willis (KC)
Javar Grant (CHS)
Christopher Seaton (KC)
High Jump
Anthony Willis (KC)
Aaron Thomas (KC)
Omarion Walford (STJ)
4x100M
Jamaica College
Kingston College
Calabar
CLASS TWO
100M
Terrique Stennett (KC)
Vashaun Vascianna (STJ)
Nkrumie Bouwahjge (KC)
200M
Deandre McIntosh (JC)
Adrian Kerr (KC)
Raheim Scott (Rusea’s)
400M
Taj Hamm (Holm)
Jeremy Bembridge (Tarrant)
Tariq Dacres (JC)
800M
J’Voughnn Blake (JC)
Giovanne Henry (KC)
Taffar Hi Hinds (STJ)
1500M
J’Voughnn Blake (JC)
Giovanni Henry (KC)
Gianni Henry (KC)
110MH
Vashaun Vascianna (STJ)
Jahvel Granville (STJ)
Dishaun Lamb (CHS)
400M H
Jaydon Brown (KC)
Jamar Pearce (Pet)
Robert Graham (JC)
Long Jump
Jordan Turner (CHS)
Jaheim Cox (KC)
Nando Meggs (Wol)
High Jump
Corey Ottey (CHS)
Donald Bernard (Campion)
Blaine Byam (KC)
Triple Jump
Jordan Turner (CHS)
Luke Brown (CHS0
Oshane Ferguson (Wol)
Discus
Ralford Mullings (KC)
Denz Simmonds (CHS)
Shamar Reid (St Thomas T)
Shot Put
Ralford Mullings (KC)
Kobe Lawrence (CHS)
Denz Simmonds (CHS)
4x100M
Kingston College
Calabar
Jamaica College
CLASS ONE
100M
Ryiem Robertson (JC)
Conroy Jones (Steths)
Michael Stephens (CHS)
200M
Christopher Taylor (CHS)
Ryiem Robertson (JC)
Antonio Watson (Pet)
400M
Christopher Taylor (CHS)
Antonio Watson (Pet)
Shevoe Reid (CHS)
800M
Tyriece Taylor (Enid Bennett)
Kimar Farqhuarson (CHS)
Tyrese Reid (Spot V)
1500M
Kenroy Venson (CHS)
Kimar Farquharson (CHS
Fabian Campbell (JC)
110MH
Dejour Russell (CHS)
Wayne Pinnock (KC)
Akeem Cargill (KC)
400MH
Romel Plummer ( KC)
Niquane Henry (CHS)
Anthony Danvers (CHS)
OPEN
2000M Steeplechase
Rivaldo Marshall (CHS)
Shawn Smith (JC)
Detroy Stewart (JC)
5000M
Kevroy Venson (CHS)
Fabian Campbell (JC)
Rivaldo Marshall (CHS)
Javelin
Tajay Bromfield (JC)
Alex Williams (KC)
Odayne Harris (CHS)
Pole Vault
Andrew Betton (CHS)
Andwelle Shurland (KC)
Romario Savoury (CHS)
Sprint Medley Relay
Kingston College
Calabar
Jamaica College
4x400M
Calabar
Kingston College
Petersfield